

”När man planerar transportordrarna digitalt, behandlas alla byråkratiska processer via systemet. Man sparar mycket tid och kan därigenom enkelt reagera på kundförfrågningar och flaskhalsar”, säger Juan Carlos Martín, även han ägare till det spanska logistikföretaget.

Martin & Zarco Logistic har varit framgångsrik generalist på marknaden i 10 år och erbjuder ett komplett utbud av godstransporttjänster för land, luft och sjö mellan Spanien och andra europeiska länder. Alla typer av varor transporteras i styckegods- och full last-trafik, främst med hjälp av digitala lösningar från TIMOCOM. ”Vi har konstaterat att ordervolymen inte växer kritiskt över påsken, men ordrarna hopar sig på grund av de olika helgdagarna”, säger Javier Zarco, ägare till MZ Logistic. De senaste åren har visat att det krävs mer planering för att leva upp till handelns behov.

MZ Logistic lovar kunderna att få en leverans på så sätt, när och dit kunden önskar. Utan digital hjälp skulle det inte vara möjligt. För detta använder de främst marknadsplatsen från TIMOCOM. ”Tidigare var det betydligt svårare att hantera ett sådant koncentrerat och komplext orderläge”, förklarar Zarco. Sedan de började arbeta med de digitala tillämpningarna i TIMOCOM-systemet har processerna blivit översiktligare och därmed har det överhuvudtaget blivit möjligt att klara av sådana intensiva faser. Ordrar ställs bara in i TC Transport Order och hanteras därigenom centralt. ”När man planerar transportordrarna digitalt, behandlas alla byråkratiska processer via systemet. Man sparar mycket tid och kan därigenom enkelt reagera på kundförfrågningar och flaskhalsar”, säger Juan Carlos Martín, även han ägare till det spanska logistikföretaget.